Podstawowe zasady uprawy truskawek
Truskawki należą do najpopularniejszych owoców, cenionych z uwagi na swój bogaty aromat oraz orzeźwiający smak, jak i atrakcyjny wygląd, a ponadto liczne walory prozdrowotne. Truskawka świeża jest używana jako smaczna i zdrowa przekąska, a także dodatek do deserów, ciast czy różnych dań. Konsumenci kupują ją również do przygotowywania przetworów na zimę – dżemów, soków, konfitur bądź kompotów. Coraz częściej są one mrożone. Warto jednak pamiętać, że uzyskanie dobrych zbiorów wymaga zapewnienia krzaczkom odpowiednich warunków glebowych, a także dobrego nasłonecznienia i właściwego poziomu nawodnienia. Przekonajmy się, jakie są najważniejsze właściwości truskawek i jak należy zadbać o ich sadzonki.
Czym charakteryzują się truskawki?
Truskawki to owoce o niepowtarzalnym aromacie i orzeźwiającym smaku. Cechują się wysoką zawartością witamin, w tym witaminy C, K i E, a także witamin z grupy B m.in. kwasu foliowego i pantotenowego, niacyny, tiaminy i ryboflawiny. Są bogate w makro- i mikroelementy. Można w nich znaleźć żelazo, magnez, wapń, fosfor i potas. Mają przeciwutleniacze polifenolowe – kwasy fenolowe, flawonoidy, lignany oraz garbniki. Cechują się też niskim indeksem glikemicznym i małą kalorycznością.
Jak uprawiać truskawki?
Do uprawy truskawki konieczne będą wykopane rozłogi albo specjalnie zakupione sadzonki. Stanowisko przeznaczone dla truskawek powinno być dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Podłoże musi być zasobne w próchnicę, a gleba lekka i przepuszczalna, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6). Sadzi się je w zagonach wystających ok. 20 cm nad powierzchnię, co zapobiega zaleganiu wody. Dla walki z pleśnią, chwastami i zanieczyszczeniem owoców międzyrzędzia ściółkuje się słomą albo agrowłókniną. Nie można też zapominać o usuwaniu rozłogów po zakończeniu zbiorów oraz jesienią na początku września.